xxxxxxxxx
xxx

Preakness Stakes Past Winners

Preakness Stakes Past Winners

Year Winner Jockey Trainer Time
2014 California Chrome Victor Espinoza Art Sherman 1:54.84
2013 Oxbow Gary Stevens D. Wayne Lukas 1:57.54
2012 I'll Have Another Mario Gutierrez Doug O'Neill 1:55.94
2011 Shackleford Jesus Castanon Dale Romans 1:56.47
2010 Lookin At Lucky Martin Garcia Bob Baffert 1:55.47
2009 Rachel Alexandra Calvin Borel Steve Asmussen 1:55.08
2008 Big Brown Kent Desormeaux Richard Dutrow, Jr. 1:54.80
2007 Curlin Robby Albarado Steve Asmussen 1:53 2/5
2006 Bernadini Tom Albertrani Javier Castellano 1:54.65
2005 Afleet Alex Jeremy Rose Tim Ritchey 1:55.04
2004 Smarty Jones Stewart Elliott John Servis 1:55.59
2003 Funny Cide Jose Santos Barclay Tagg 1:55.61
2002 War Emblem Victor Espinoza Bob Baffert 1:56 2/5
2001 Point Given Gary Stevens Bob Baffert 1:55 2/5
2000 Red Bullet Jerry Bailey Joe Orseno 1:56
1999 Charismatic Chris Antley D. Wayne Lukas 1:55 1/5
1998 Real Quiet Kent Desormeaux Bob Baffert 1:54 4/5
1997 Silver Charm Gary Stevens Bob Baffert 1:54 2/5
1996 Louis Quatorze Pat Day Nick Zito 1:53 2/5
1995 Timber Country Pat Day D. Wayne Lukas 1:54 2/5
1994 Tabasco Cat Pat Day D. Wayne Lukas 1:56 2/5
1993 Prairie Bayou Mike Smith Tom Bohannan 1:56 3/5
1992 Pine Bluff Chris McCarron Tom Bohannan 1:55 3/5
1991 Hansel Jerry Bailey Frank Brothers 1:54
1990 Summer Squall Pat Day Neil Howard 1:53 3/5
1989 Sunday Silence Pat Valenzuela Charlie Whittingham 1:53 4/5
1988 Risen Star Eddie Delahoussaye Louie Roussel III 1:56 1/5
1987 Alysheba Chris McCarron Jack Van Berg 1:55 4/5
1986 Snow Chief Alex Solis Melvin Stute 1:54 4/5
1984 Gate Dancer Angel Cordero Jr. Jack Van Berg 1:53 3/5
1983 Deputed Testamony Donald Miller Jr. Bill Boniface 1:55 2/5
1981 Pleasant Colony Jorge Velasquez John Campo 1:54 3/5
1980 Codex Angel Cordero Jr. D. Wayne Lukas 1:54 1/5
1979 Spectacular Bid Ron Franklin Bud Delp 1:54 1/5
1978 Affirmed Steve Cauthen Laz Barrera 1:54 2/5
1977 Seattle Slew Jean Cruguet Billy Turner 1:54 2/5
1976 Elocutionist John Lively Paul Adwell 1:55
1975 Master Derby Darrel McHargue Smiley Adams 1:56 2/5
1974 Little Current Miguel Rivera Lou Rondinello 1:54 3/5
1973 Secretariat Ron Turcotte Lucien Laurin 1:54.40
1972 Bee Bee Bee Eldon Nelson Red Carroll 1:55 3/5
1971 Canonero II Gustavo Avila Juan Arias 1:54
1970 Personality Eddie Belmonte John Jacobs 1:56 1/5
1969 Majestic Prince Bill Hartack Johnny Longden 1:55 3/5
1968 Forward Pass Ismael Valenzuela Henry Forrest 1:56.4/5
1967 Damascus Bill Shoemaker Frank Whiteley 1:55 1/5
1966 Kauai King Don Brumfield Henry Forrest 1:55 2/5
1965 Tom Rolfe Ron Turcotte Frank Whiteley 1:56 1/5
1964 Northern Dancer Bill Hartack Horatio Luro 1:56 4/5
1963 Candy Spots Bill Shoemaker Mesh Tenney 1:56 1/5
1962 Greek Money John Rotz V. W. Raines 1:56 1/5
1961 Carry Back John Sellers Jack Price 1:57 3/5
1960 Bally Ache Bobby Ussery Jimmy Pitt 1:57 3/5
1959 Royal Orbit William Harmatz R. Cornell 1:57
1958 Tim Tam Ismael Valenzuela Horace A. "Jimmy" Jones 1:57 1/5
1957 Bold Ruler Eddie Arcaro Sunny Jim Fitzsimmons 1:56 1/5
1956 Fabius Bill Hartack Horace A. "Jimmy" Jones 1:58 2/5
1955 Nashua Eddie Arcaro Sunny Jim Fitzsimmons 1:54 3/5
1954 Hasty Road Johnny Adams Harry Trotsek 1:57.40
1953 Native Dancer Eric Guerin Bill Winfrey 1:57 4/5
1952 Blue Man Conn McCreary Woody Stephens 1:57 2/5
1951 Bold Eddie Arcaro Preston Burch 1:56 2/5
1950 Hill Prince Eddie Arcaro Casey Hayes 1:59 1/5
1949 Capot Ted Atkinson John M. Gaver 1:56
1948 Citation Eddie Arcaro Horace A. "Jimmy" Jones 2:02 2/5
1947 Faultless Doug Dodson Horace A. "Jimmy" Jones 1:59
1946 Assault Warren Mehrtens Max Hirsch 2:01 2/5
1945 Polynesian W. D. Wright Morris Dixon 1:58 4/5
1944 Pensive Conn McCreary Ben A. Jones 1:59 1/5
1943 Count Fleet Johnny Longden Don Cameron 1:57 2/5
1942 Alsab Basil James Sarge Swenke 1:57
1941 Whirlaway Eddie Arcaro Ben A. Jones 1:58 4/5
1940 Bimelech F. A. Smith Bill Hurley 1:58 3/5
1939 Challedon George Seabo Louis Schaefer 1:59 4/5
1938 Dauber Maurice Peters Dick Handlen 1:59 4/5
1937 War Admiral Charley Kurtsinger George Conway 1:58 2/5
1936 Bold Venture George Woolf Max Hirsch 1:59
1935 Omaha Willie Saunders Sunny Jim Fitzsimmons 1:58 2/5
1934 High Quest Robert Jones Bob Smith 1:58 1/5
1933 Head Play Charley Kurtsinger Thomas Hayes 2:02
1932 Burgoo King Eugene James Henry J. "Dick" Thompson 1:59 4/5
1931 Mate George Ellis James W. Healy 1:59
1930 Gallant Fox Earl Sande Sunny Jim Fitzsimmons 2:00 3/5
1929 Dr. Freeland Louis Schaefer Thomas J. Healey 2:01 3/5
1928 Victorian Sonny Workman James Rowe, Jr. 2:00 1/5
1927 Bostonian Whitey Abel Fred Hopkins 2:01 3/5
1926 Display John Maiben Thomas J. Healey 1:59 4/5
1925 Coventry Clarence Kummer William Duke 1:59
1924 Nellie Morse John Merimee A. B. Gordon 1:57 1/5
1923 Vigil Benny Marinelli Thomas J. Healey 1:53 3/5
1922 Pillory L. Morris Thomas J. Healey 1:51 3/5
1921 Broomspun Frank Coltiletti James Rowe, Sr. 1:54 1/5
1919 Sir Barton Johnny Loftus H. Guy Bedwell 1:53
1918 Jack Hare Jr. Charles Peak F. D. Weir 1:53 2/5
1918 War Cloud Johnny Loftus W. B. Jennings 1:53 3/5
1917 Kalitan E. Haynes Bill Hurley 1:54 2/5
1916 Damrosch Linus McAtee A. G. Weston 1:54 4/5
1915 Rhine Maiden Douglas Hoffman F. Devers 1:58
1914 Holiday Andy Schuttinger J. S. Healy 1:53 4/5
1913 Buskin James Butwell John Whalen 1:53 2/5
1912 Colonel Holloway Clarence Turner D. Woodford 1:56 3/5
1911 Watervale Eddie Dugan John Whalen 1:51
1910 Layminster Roy Estep J. S. Healy 1:40 3/5
1909 Effendi Willie Doyle F. C. Frisbie 1:39 4/5
1908 Royal Tourist Eddie Dugan Andrew J. Joyner 1:46 2/5
1907 Don Enrique G. Mountain John Whalen 1:45 2/5
1906 Whimsical Walter Miller T. J. Gaynor 1:45
1905 Cairngorm W. Davis Andrew J. Joyner 1:45 4/5
1904 Bryn Mawr E. Hildebrand W. F. Presgrave 1:44 1/5
1903 Flocarline W. Gannon H. C. Riddle 1:44 4/5
1902 Old England L. Jackson G. B. Morris 1:45 4/5
1901 The Parader F. Landry Thomas J. Healey 1:47 1/5
1900 Hindus H. Spencer J. H. Morris 1:48 2/5
1899 Half Time R. Clawson Frank McCabe 1:47
1898 Sly Fox Willie Simms Hardy Campbell 1:49 3/4
1897 Paul Kauvar T. Thorpe T. P. Hayes 1:51 1/4
1896 Margrave Henry Griffin Byron McClelland 1:51
1895 Belmar Fred Taral E. Feakes 1:50 1/2
1894 Assignee Fred Taral W. Lakeland 1:49 1/4
1890 Montague W. Martin E. Feakes 2:36 3/4
1889 Buddhist George B. Anderson J. Rogers 2:17 1/2
1888 Refund Fred Littlefield Robert W. Walden 2:49
1887 Dunboyne (horse) William Donohue W. Jennings 2:39 1/2
1886 The Bard S. Fisher J. Huggins 2:45
1885 Tecumseh Jim McLaughlin Charles Littlefield 2:49
1884 Knight of Ellerslie S. Fisher T. B. Doswell 2:39 1/2
1883 Jacobus George Barbee R. Dwyer 2:42 1/2
1882 Vanguard T. Costello Robert W. Walden 2:44 1/2
1881 Saunterer T. Costello Robert W. Walden 2:40 1/2
1880 Grenada Lloyd Hughes Robert W. Walden 2:40 1/2
1879 Harold Lloyd Hughes Robert W. Walden 2:40 1/2
1878 Duke of Magenta C. Holloway Robert W. Walden 2:41 3/4
1877 Cloverbrook C. Holloway J. Walden 2:45 1/2
1876 Shirley George Barbee W. Brown 2:44.75
1875 Tom Ochiltree Lloyd Hughes Robert W. Walden 2:43 1/2
1874 Culpepper William Donohue H. Gaffney 2:56 1/2
1873 Survivor George Barbee A. D. Pryor 2:43